16 - 22. 11. 1981 | MLADA POLJSKA KULTURA

Mlada poljska kultura
(Studentski kulturni centar i Riviera Remont, Varšava, Poljska)

16. 11. 1981
Svečano otvaranje manifestacije; party
Jacek Barćikovski (Jacek Barcikowski) i Vojćeh Duzicki (Wojcijech Dudzicki): Poljski trenuci, izložba fotografija na temu najnovijih političkih događanja u Poljskoj.
Teresa Tiskjevič (Teresa Tyszkievicz) i Zdislav Sosnovski (Zdislaw Sosnowski): Primeri poljske umetnosti (Brogowski, Tyszkievicz, Wojciechowski, Sosnowski, Rylke), predavanje uz prikazivanje slajdova.
Cezar Staniševski (Cezar Staniszewski): Naslikao sam ovo... a možda i ovo, izložba
Diskusioni filmski klub Kwant: Ništa o nama bez nas, seminar na temu savremenog poljskog dokumentarnog filma; uvodna reč: Andžej (Andrzej) Verner, filmski kritičar
DKF Kwant: Program dokumetnarnih filmova:
Vojćeh Višnjevski (Wojciech W. Wiśniewski): Bukvar; Kristof Kiešlovski (Krzysztof Kieslowski): Zidar; V. Višnjevski (W. Wiśniewski): Stolar; M. Lozinski (Marceł Łoziński): Proba mikrofona; Kamjenski (Kamieński): Radnice; M. Lozinski (Marceł Łoziński): Ispit zrelosti; K. Kiešlovski (Krzysztof Kieslowski): Pričajuće glave; Produkcija PKF: Štrajkačka hronika; Andžej Čodakovski (Andrzej Chodakowski) , Katarina Maćejko-Kovalčuk (Katarzyna Maciejko-Kowalczyk) i Andžej Žajacovski (Andrzej Zajączkowski: Radnici 80 / Robotnicy 80; Bogdan Kosinski (Bohdan Kosiński): Rađanje Solidarnosti / Narodziny Solidarności.
Dembinska i M. Bereza: Riviera Remont, foto-dokumentarna izložba o radu centra Riviera Remont.
Valdemar Deska (Waldemar Deska) i Marek Karevic (Karewicz): Plakati i omoti ploča poljskog džeza, izložba
Stanislav Sojka (Stanisław Sojka), solistički džez koncert
Muzička tribina: Preslušavanje ploča i magnetofonskih traka poljske rok i džez muzike, voditelji Valdemar Deska (Waldemar Deska) i Tomaš Luškjevič (Tomasz Luczkiewicz).
Slowicki i Januš Marek (Janusz Marek): Dokumenti DFK Kwant i Poljski filmski plakat, izložba

17. 11. 1981.
Andžej Verner (Andrzej Werner): Dokumentarni film i društvene promene sedamdesetih godina, uvodni referat za razgovor sa jugoslovenskim filmskim radnicima.
Tomaš Luškjevič (Tomasz Luczkiewicz): Savremeni poljski džez, predavanje
Koncert rok grupe Maanam (članovi grupe: Olga Jakovska/ Olga Jackowska, Marek Jakovski/ Marek Jackowski, Rišard Olesinski/ Riszard Olesinski, Bodi Kovalevski/ Body Kowalewski, Pavel Markovski/ Pawel Markowski)
Grupa Straik 80 i Duet 46, džez koncert (članovi grupe: Mihal Zdunjak/ Michal Zduniak, Vojćeh Zdunjak/ Wojciech Zduniak, Marek Vujčički/ Marek Wujcicki, Aleksander Korecki)

18. 11. 1981.
Zdislav Novakovski (Zdislaw Nowakowski), predavanje i razgovor
Andžej Verner (Andrzej Werner): Filmovi moralnog nemira, predavanje i razgovor o savremenom poljskom filmu
DKF Kwant - program igranih filmova:
Indeks, režija: J. Kijovski;
Kako živeti, režija: M. Lozinski;
Klatno, režija: F. Bajon
Dr Vojćeh Lamentovič (Wojciech Lamentowicz): Političke krize u Poljskoj, predavanje i razgovor sa jugoslovesnkim naučnim radnicima.
Pozorište Provisorium, Lublin: Predstava, učestvuju: Jacek Bžežinski (Jacek Brzezinski), Krištof Harijas (Krzysztof Hariasz), Andžej Matijas (Andrzey Mathias), Slavomir Skop (Slawomir Skop)

19. 11. 1981
Dr Vojćeh Lamentovič (Wojciech Lamentowicz): Ideje i iskustva samoupravnog socijalizma - komparacija jugoslovenskog sampupravljanja i poljskih samoupravnih projekata, referat i razgovor sa jugoslovenskim naučnim radnicima.
Grupa Onomatopeia, koncert (članovi grupe: Andžej Mitan/ Andrzej Mitan, Pjotr Mitan/ Piotr Mitan, Jan Olšak/ Jan Olszak)
Grupa Brigada Krizis = Brygada Kryzys: New wave koncert (članovi grupe: Tomaš Lipinski/ Tomasz Lipinski, Robert Brilevski/ Robert Brylewski, Slavomir Sloćimski/ Slawomir Slocimski, Ireneuš Vervinski/ Ireneusz Werwinski, Jaroslav Ptašinski/ Jaroslaw Ptaszynski).
Pozorište Provisorium: Predstava

20. 11. 1981
Vojćeh Marćevski (Wojciech Marcziewski) i Andžej Verner (Andrzej Werner): Razgovor o filmovima Marcziewskog uz učešće jugoslovenskih filmskih radnika
DKF Kwant - program igranih filmova:
Vojćeh Marćevski (Wojciech Marcziewski), režiser, filmovi: Drhtavica; Ključar; More
Muzički klub: Preslušavanje ploča i magnetofonskih traka poljske rok i džez muzike, Valdemar Deska (Waldemar Deska) i Tomaš Luškjevič (Tomasz Luczkiewicz)
Januš Marek (Janusz Marek): Alternativno pozorište u Poljskoj, predavanje i razgovor

21. 11. 1981
Stefan Moravski (Stefan Morawski): Neoanarhizam i umetnička neoavangarda, predavanje
Januš Furdina (Janusz Furdyna): Klasična muzika i Šopen, predavanje
Bohdan Czapiewski (Bogdan Čapjevski) svira Šopena (Chopin), solistički klavirski koncert
DKF Kwant - program igranih filmova
Andžej Vajda (Andrzej Wajda), režiser, filmovi: Čovek od gvožđa (Człowiek z żelaza); Čovek od mramora (Człowiek z marmuru)
Tereza Tuškjevič (Teresa Tuszkiewicz): Prilagođavanja, performans

22. 11. 1981
Andžej Verner (Andrzej Verner), dr Vojćeh Lamentovič (Wojciech Lamentowicz) i Stefan Moravski (Stefan Morawski): Panel diskusija o društveno-političkim previranjima u Poljskoj i perspektivama njihovog raspleta, u diskusiji učestvuju i domaći naučni radnici.
Filmski klub Remont - filmovi umetnika, na programu: T. Tuškjevič (Tyszkiewicz), Z. Sosonovski (Sosnowski), T. Cichawa, T. Arkjuš (Arciush), J. Pjotrovski (Piotrowski), M. Dutkjevič (Dutkiewicz)
Filmovi u produkciji studentskih centara Varšavske Politehnike:
J. Panič (Panicz): Od avgusta do avgusta, kolaž video materijala sa poljske TV emitovanih nakon avgusta 1980;
J. Panič (Panicz): Klupski centar Riviera-Remont, dokumentarni materijali 1979-1981.
Jamm session poljskih i jugoslovenskih muzičkih grupa